Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když se pejsek parádí

27. 2. 2007

Když se pejsek parádí

Přichází jaro na které se všichni těšíme a pro některé to možná bude důvod k obnově šatníku. Dlouhá zima, která ne a ne ustoupit možná i ty zaryté odpůrce jakýchkoliv módních trendů, ale i praktických oblečků přece jen přesvědčila a otevřela tak brány ostychu a přemlouvání. A mnohé možná popudila ještě víc, jestli na tom oblékání skutečně není něco k zamyšlení.Ale se zimou oblékání nekončí a spoustu užitečných oblečků se "šikne" během celého roku a nejedná se skutečně jen o módu nebo touhu po výstřednosti. Vždyť součástí šatníku vašeho psa je také obojek, vodítko, náhubek nebo mašlička. Obrazek

My, lidé, nosíme oblečení především jako ochranu z nutnosti (proti chladu, dešti nebo naopak slunečnímu záření), dále ze slušnosti a studu (abychom se nevystavovali zvědavým pohledům ostatních lidí), a také pro parádu. Podle svého naturelu i finančních možností dbáme na to, abychom svým oblečením ladili s okolním prostředím, aby oblečení bylo praktické pro ten který účel, aby nám šaty slušely a také abychom udělali náležitý dojem na své okolí.

Opravdoví znalci módních trendů pravidelně sledují novinky renomovaných salónů. Módní přehlídky se dnes konají nejen pro lidi, ale také pro psy – a ideálním stavem či přímo společenskou povinností je sladit oblečení chovatele s oblečením psa. Ať už konfekci kupujete, nebo šijete, je třeba zvážit tři ukazatele:

Já a můj pes jsme spíše sportovní nebo elegantní typ?

Elegantní typy volí kabátky, svetříky a kloboučky tam, kde sportovci sahají po prošívané bundě, mikině a čepici s kšiltem.

Bude naše oblečení nejen krásné, ale i praktické?

U psí garderoby platí stejně jako u dětské, že ji lze snadno udržovat v čistotě.

K jakým příležitostem psovi oblečení pořídit?

Ideální výbava pro psa obsahuje alespoň tři oblečky - kombinézu na zimu, lehkou nepromokavou bundičku a svetr. Pokud se v rodině očekává mimořádná událost, měli bychom s předstihem uvažovat o doplnění psova šatníku o smoking nebo "velkou večerní".

Pes, který nosí oblečky pravidelně, se jejich nošení nijak nebrání. Psi oblečení nenosí jen kvůli parádě, ale hlavně z praktických důvodů:

Pes neprochladne

Bezsrstým plemenům nebo plemenům psů se srstí bez podsady se déšť a chlad dostanou okamžitě přímo na kůži.

Pes si neznečistí a nezacuchá srst

Zejména po ranní blátivé vycházce, kdy spěcháme do práce, oceníme, když nemusíme psa koupat a pročesávat.

Psa po koupání nebo po fyzicky náročné práci nemusíme balit do deky

Pes jistě ocení domácí oblek, ve kterém se může volně pohybovat.

U nás v Čechách…
Ano, Češi jsou v tomto směru stále poněkud usedlejší, opatrní a ostýchaví. Ještě stále je to pro mnoho z nás nepřijatelná věc a ještě stále vzbuzuje v mnoha lidech odpor. Někdo se dá při pohledu na oblečeného pejska do smíchu, jiný nestačí údivem promluvit a někdo se doslova zhrozí nad opovážlivostí majitele. Dříve byly v povědomí ještě tak "hárací kalhotky" a nějaká ta beruška na ofince yorkšíra. Dnes se běžně setkáme s vestičkami, svetry, roláky, overaly, oteplenými kombinézami, pláštěnkami, kšiltovkami, šátky atd.

Pohled za hranice…
V jiných zemích je běžnou praxí, že jsou pejsci součástí života, tedy veškerého dění svého majitele. Navštěvují s nimi párty, absolvují společenská setkání, výstavy, jsou přítomni na svatebních obřadech, prostě jsou všude. A proto je nezbytné, aby k dokonalosti své paničky perfektně ladil také její pes, který má "in" střih, "padnoucí" obleček a "šik" barvu. Z toho ale také vyplývá celkový pohled na tento trend a fakt, kdy například na dálničních odpočívadlech najdete vedle záchodku pro lidi záchodek pro pejsky (a né ledajaký).

Proč psa oblékat?
To je otázka, kterou si položil už asi každý a odpovědí je hned několik. Pro mnohé pejsky je obleček nutností. Nejen naháče, ale převážnou většinu hladkosrstých plemen obleček ochrání před mrazivou zimou, prochladnutím a nachlazením. Ať se jedná o vestičku, svetřík nebo oteplenou kombinézu, oblečky těmto jedincům rozhodně zpříjemní venčení, procházky a nějaké to dovádění ve sněhu. I oni vyžadují pohyb ať je mráz nebo sluníčko, tak proč jim ho nedopřát? I my lidé se rádi zachumláme do několika vrstev oblečení, aby nám procházka mrazivým ránem byla příjemnější. Totéž platí u psích seniorů, pejsků s omezenou pohyblivostí nebo pejsků nemocných, kteří nevynaloží tolik pohybové energie.


 

Pro zdraví

Pes, který tráví většinu dne a života v teplém bytě, nutně zchoulostiví. Organismus se nedokáže účinně vyrovnávat s teplotními nárazy během krátkých zimních vycházek, a s postupujícím věkem je jeho termoregulace stále méně pružná. Pes je pak náchylný k nejrůznějším onemocněním z nachlazení, k virovým nákazám, k problémům se srdcem a dýcháním a k revmatickému onemocnění. Zvýšenou péči bychom měli věnovat i štěňatům v zimě. Přesto je u nás oblečený pes stále spíše výjimkou. Také někteří veterináři jsou k psím oblečkům skeptičtí a tvrdí, že zdravý pes potřebuje na procházce v mrazu jen hodně důkladného pohybu. Na druhou stranu – jedna teplá mikina může být levnější než návštěva u veterináře…

Pro parádu

Pro psa si můžeme pořídit oblečky buď vlastním přičiněním (různé pletené a háčkované svetříky a šálky nebo vlastnoručně ušité oblečení), poděděním, "z druhé ruky", nákupem v běžné konfekci ve specializovaných obchodech, ušitím na míru v psím salónu nebo zakoupením luxusního značkového zboží. Váš pejsek se ale na rozdíl od pubertální dcerky, nebude cítit trapně v neznačkových džínách.

Co naše obchody nabízejí? Kombinézy, zimní vestičky, slavnostní šaty i vycházkové obleky, sukně, svetry a mikiny, pláštěnky, pyžama a župany, trička, spodní prádlo vč. háracích kalhotek nebo třeba bikiny. Připravují se speciální kolekce pro různá roční období, výbavičky pro štěňata a dopředu se plánují hity sezóny v nových barvách i střizích. Psí móda má dokonce své vlastní konfekční velikosti.

A ti s dlouhou srstí?
Možná si myslíte, že si budu odporovat, protože někteří majitelé oblékají i ty chlupaté představitele smečky. Ale oni dobře vědí proč. U chlupatějších pejsků plní obleček převážně ochrannou funkci před přílišným umazáním a následným každodenním téměř rutinním koupáním a uklízením po příchodu z venku. Nemusíme mít ani chundelatého pejska, abychom věděli jaké jsou následky při podzimních plískanicích, jarních oblevách a nějakých těch letních bouřkách. Všude plno bláta, ale pejsek musí ven, i když se mu také třeba do nepříznivého počasí nechce. A ať je pejsek sebeposlušnější, loužím a blátu se prostě nevyhne a z každé procházky se vrací jako bahnitá koule nebo "zmoklá slepice". Každé venčení je povinně zakončeno koupáním, nemalým úklidem a případně i fénováním. A proto není nic jednoduššího a chytřejšího, než psa vybavit šusťákovým overalem s nohavičkami. Po příchodu opláchnete tlapky, svléknete psa a je hotovo.


 

Výstavní chlupáči
Výstavní pejsky s dlouhou pěstěnou srstí venku bez oblečku potkáte jen stěží. Ať je parný letní den, podzimní déšť či krutá zima, na každou příležitost mají obleček, který je chrání před prachem, vlhkem, blátem a lámáním chlupů. Doma také nosí oblíbené "natáčky", aby byla srst také chráněna před poškozením.

Materiály a typy
Overaly, společenské oblečky, fleece oblečky, šátky, čepičky, hárací kalhotky, náhubky, návleky na uši, botičky, deky s podšívkou, svetry… jen zvolit to pravé. Obleček je nutné přizpůsobit účelu, počasí a především pejskovi. Neměl by nikdy pejska omezovat v pohybu, neměl by být ani malý ani velký, měl by tedy padnout "jako ulitý". Do vlhkého počasí, plískanic a bláta jsou vhodné oblečky ze šusťáku, které jsou praktické a jednoduše se dají vyprat a rychle schnou. Rozhodně by měl být materiál nepromokavý, ale zároveň prodyšný. Do mrazu a sněhu jsou vhodné kombinézky s teplou podšívkou, do chladného suchého počasí postačí úpletové svetříky, do společnosti se hodí jak veselé kombinézky s různými výšivkami či krajkami. A když v parném létě vyrazíte k vodě, neměla by chybět kšiltovka a rozhodně "psí" ručník s příslušnou výšivkou, aby se pejsci na pláži nepohádali.
A pokud máte pocit, že pro vašeho pejska není zrovna nic to "pravé ořechové", můžete navštívit některý ze salónů, kde vám ušijí model na míru dle vašich představ, vybraných barev a materiálů.

Zábrana sebepoškození
I v případě úrazu a pooperační léčby, je ve většině případech potřeba psovi zabránit dostupnými prostředky, aby si nezpůsobil lízáním, kousáním nebo drbáním nežádoucí komplikace. Víme, že je doma technicky nemožné hlídat psa (kočku) 24 hodin v jednom kuse několik dní. Sundání obvazů, i sádrových, nebývá pro psa velkým problémem a jen málokteré zvíře nechá nečinným. Na trhu je poměrně široký sortiment profesionálně vyrobených ochranných límců z různých plastů, v různých velikostech, které jsou snadno snímatelné a praktické. Jednou z možností je také použití "korzetu", který vyztužuje krk a tím psovi brání v ohnutí na potřebné místo. Dále se používají plastové nebo textilní náhubky, nebo improvizované textilní návleky a košilky, které jsou však dostatečné jen u trpělivých a mírných jedinců. V případě, že je pejsek zvyklý na oblečky, tento mu jistě nebude dělat velké potíže, i když nebude zrovna "in".


 

Obojky a vodítka
Obojek je nejen první ale především hlavní součástí "oděvu" vašeho psa. Měli byste si uvědomit, že obojků budete kupovat několik, tak jak pes postupně bude růst. Není vhodné kupovat obojek "s rezervou" až pes doroste. K mání jsou obojky jednoduché kožené, kožené stahovací, kovové stahovací nebo polostahovací, obojky z nylonu, textilní obojky atd. Ale nechybí ani módní tenká, lehká a nenápadná vodítka ladící s barvou psa, případně vašeho či psího oděvu, nebo naopak v kontrastním provedení, které zajistí bezpečí vašeho pejska nejen reflexní barvou, ale i spolehlivostí a pevností. Samozřejmě nechybí ani barevně ladící soupravy obojku s vodítkem, nebo obojky vzorované pro konkrétní plemena, masivní kožené obojky zdobené kovem, nebo společenské obojky zdobené kamínky.

Doplňky
Na trhu nechybí také značné množství slušivých mašliček, gumiček, sponek, Obrazekplastových skřipců, šátků na krk či obojků se šátky, které zaručeně seženete v barvě kterou zrovna potřebujete pro celkové doladění kolekce. V případě, že se chystáte na horskou túru, možná přijdou vhod některé z různých druhů ponožek a botiček, které chrání tlapky před rozpáleným chodníkem, ostrými kameny nebo mrazem a solí.

Módní doplňky

Pro pejska můžeme k základnímu oblečení pořídit ještě boty na míru, šik klobouk nebo čepici s kšiltem, šátek na krk či pruhovanou šálu natřikrát omotanou kolem krku, vše buď decentně "tón v tónu", nebo naopak ve výrazných barvách, kterými znásobíme psovu i naši bezpečnost na ulicích.

Kromě běžných psích doplňků, jako jsou vodítka nebo obojky, se dají koupit třebas i sluneční brýle. Milovníci luxusu dopřávají sobě i svým psům značkové pelíšky, kabelky a tašky, dokonce i obojky Swarovsky posázené drahými kameny.I největším výstředníkům se pak zdají nezvyklé nové trendy přicházející ze zahraničí: barvení psí srsti nebo lakování drápků speciálně vyrobenými laky.

Psi v oblečcích tedy nejen krásně vypadají, ale jsou chráněni před nemocemi. Každému psovi však sluší něco jiného!

Střihy
Pokud si skutečně potrpíte na perfektním oděvu a doplňcích, vašemu pejskovi jistě nechybí ani kvalitní účes, tedy sestřih psí srsti. Mnoho chovatelů si klade otázku: nemáme toho našeho psa na léto ostříhat? Je to vůbec u tohoto plemene možné? Plemena lze všeobecně dělit na ta, u kterých je úprava srsti plemenným znakem a na ta ostatní. Jedno je jisté, zbavíme-li psa srsti, nemůže plnit svoji funkci izolace před chladem, ale ani teplem. Podstatné je, ponechat po ostříhání psovi prostor pro dostatečnou aklimatizaci. Nebudeme tedy asi v únoru nechávat na krátko stříhat čtrnáctiletého astmatického a artrotického pudla nebo yorkšíra, stejně jako nenecháme pařit se v houni splihlé vlny mladého bobtaila v tropickém létě. Stříhat tedy lze každého psa, bez ohledu na způsobu střihu a u plemen bez předepsaného střihu se meze rozhodně nekladou.

Možností jak zazářit ve svém okolí, přivést sousedku k šílenství, ale zároveň ochránit kožíšek před špínou velkoměst i přírody a ještě si ušetřit spoustu práce, je mnoho. Je jen na vás jestli se konečně odhodláte, nebo budete závistivě či popudlivě vzhlížet na kolemjdoucí. Příležitostí jak a kde vylepšit psí zevnějšek je dnes dostatek, stačí navštívit nějakou psí výstavu, obchod s chovatelskými potřebami, salón nebo soukromý psí butik.
                                                                                   zdroj-planeta zvířat

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Navštivte náš internetový obchod

(www.fashion-company.cz, 18. 9. 2008 14:31)

Prodáváme krásné psí oblečky za velice příznivé ceny, rádi poradíme s výběrem...

Re: Navštivte náš internetový obchod

(Anna, 9. 5. 2014 12:18)

Dobry den chtela bych se zeptat jestli by se u vas dal sehnat oblecek na 2mesicni yoksirku. dekuji Nunvářová. jestli by jste byla tak hodba a pislala mi foto oblecku na : anicka.matuskova@email.cz dekuji Nunvářová

marlena

(lassie@poczta.onet.eu, 8. 9. 2008 15:54)

Witam, ja jestem polakiem i też kocham yorki jak naucze się czeskiego napisze po czesku

nazor

(tete, 12. 10. 2007 17:38)

je to super

psioblecky@seznam.cz

(www.psioblecky.estranky.cz, 6. 6. 2007 17:26)

www.psioblecky.estranky.cz

Ušiji oblečky pro Vaše pejsky

(Psí oblečky :-), 6. 6. 2007 17:26)

Ušiji oblečky pro Vaše pejsky. Trička, mikiny, svetříky, overaly... To vše z různých materiálů, na míru pejska takže oblečky krásně sedí a oproti oblečkům z obchodů výrazně levněji!
Malá ukázka na www.psioblecky.estranky.cz , více na psioblecky@seznam.cz

!!!

(angel, 6. 5. 2007 10:40)

Nelíbí se mi,když se ze psů dělají načančané hračičky,které se dají převlékat do různých oblečků,ale líbí se mi např.pláštěnky a kšiltovky,které jsou pro psy účelné,ale nebyli mokří nebo aby jim nesvítilo do očí!