Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příprava na výstavu,výstavy

16. 3. 2007
Jdeme na výstavu
Chcete se přihlásit na výstavu a nevíte, jak na to? Co vše musíte udělat čtěte v následujícím článku.

 Existuje několik druhů výstav. Mezinárodní, národní, klubové, speciální, krajské a oblastní (popis jednotlivých naleznete dále). Pochopitelně můžete také navštívit výstavu světovou, evropskou atd. Tyto velice prestižní výstavy bývají obsazeny špičkovými jedinci. Jste-li začínající chovatel a chcete se na nějakou výstavu přihlásit, vyberte si nejprve výstavu "menší" - krajskou či oblastní. Vašeho pejska posoudí rozhodčí stejně jako na "velké" výstavě. Na těchto výstavách se nerozdávají tituly (máte "pouze" možnost získat ocenění vítěz třídy, nebo krajský či oblastní vítěz). Je však dobré vyzkoušet jak se pejsek bude chovat a přivyknout ho výstavnímu dění. Také se dovíte jestli váš pejsek má ty správné výstavní vlastnosti. Nenechte se však odradit prvním neúspěchem. Jestli si myslíte, že ten váš pejsek je právě ten pravý, můžete vyrazit na nějakou tu větší výstavu.
 
 Vyberte si nějakou výstavu a napište si o přihlášku. Tu potom společně s kopií rodokmenu a dokladem o zaplacení poplatků pošlete zpět. Většina pořadatelů vám zašle vstupní list, který si vezmete s sebou na výstavu. Dále budete potřebovat očkovací průkaz s razítkem od veterináře, potvrzujícím zdraví zvířete. Určitě si přečtěte výstavní propozice, které dostanete společně s přihláškou. V nich se dozvíte, jaké další dokumenty je nutné doložit. 
 
 Nezapomeňte si s sebou vzít věci pro úpravu vašeho pejska jako hřebeny, kartáče, gumičky, mašličky, vodítko atd. Také by jste měli mít výstavní bedýnku s přehozem - obyčejně červeným.
 
 Jorkšírek, který se vystavuje musí být upraven dle standardu. Musí se nechat od rozhodčího osahat, nechat si prohlédnou zuby, měl by být naučen výstavnímu postoji a chůzi na předváděcím vodítku.
 
 Výstavní třídy:

 - dorostu - od 6 do 9 měsíců
 
 - mladých - od 9 do 18 měsíců
 
 - mezitřída - od 15 do 24 měsíců
 
 - otevřená - od 15 měsíců

 - šampionů - od 15 měsíců, jedinec musí být držitelem titulu
 
 - veteránů - od 8 let

Speciální výstava
Popis
Každý klub, který se zabývá chovem plemene jorkšírského teriéra v České republice, pořadá alespoň jednou za 3 roky speciální výstavu.
Oblastní a krajské výstavy
Popis těchto výstav
Tyto výstavy se konají venku za každého počasí a návštěvníci s tím musí také počítat. Vzhledem k prostředí se organizují od jara do podzimu. Jsou vhodné zejména pro začínající vystavovatele a začínající výstavní psy nebo štěňata. Je zde i nejvhodnější prostředí pro navázání kontaktů mezi vystavovateli, chovateli nebo budoucími majiteli pejsků. Protože se zde nebojuje o tak vysoké tituly jako na vyšších typech výstav, vystavovatelé jsou k zájemcům o vybrané plemeno vstřícnější, a rádi se s nimi o chovu daného plemene pobaví. Vzhledem k velikosti akce zde není k vidění tolik plemen, proto se musí náročnější návštěvník vydat na některou z větších výstav.
Klubové výstavy
Popis

Tyto výstavy pořádají chovatelské kluby, které sdružují majitele a chovatele jednotlivých plemen. V jednom klubu může být sdruženo i více plemen, výstava je pak pestřejší. Na těchto výstavách se sejde mnohem více jedinců stejného plemene. Zúčastnit se jich mohou i vystavovatelé ze zahraničí, proto bývá konkurence velká. Tyto výstavy se mohou konat na úrovni oblastních, krajských, národních nebo i světových výstav. Někdy jsou spojené i s jinými akcemi - například svody mladých, bonitace, soutěže ve výkonu.

 

Světová a evropská výstava
Popis

Sem se již sjíždí ze všech zemí se svými vystavovateli ti nejlepší jedinci - většinou už šampióni. Konkurence je zde velmi vysoká, ale v počtu přihlášených jedinců jednotlivých plemen přibližně srovnatelná s velkou klubovou výstavou. Tady se už také můžeme setkat s handlery - profesionálními "předváděči" psů. Světová či evropská výstava se koná v kalendářním roce vždy jen jedna a země se pro organizování této významné akce obměňují.

Mezinárodní výstavy
Popis

Na těchto výstavách jsou výstavní kruhy umístěné v halách i venku - pokud to umožní roční období. Konkurence psů je zde vysoká, protože se sem sjíždí vystavovatelé se svými krasavci i z okolních zemí. Mezinárodních i národních výstav se pořádá každoročně v různých státech několik, a některé již mají dlouholetou tradici.

Národní výstavy
Popis


Jsou to výstavy již vyššího typu, a podle ročního období se mohou konat v uzavřených prostorách (například haly určené přímo k vystavování, sportovní haly a stadiony) nebo také venku. Zpravidla je část výstavních kruhů umístěných uvnitř a část venku. Konkurence je tady již větší, ale zkušený vystavovatel sem může přihlásit i psa "nováčka", pokud už zná jeho reakce a kvality.

Výchova psa před výstavou
Co by měl Váš jorkšírek umět, aby uspěl na výstavě?

Pro někoho jsou výstavy zábavou, jiný je pokládá za velkou prestiž. A pro někoho jsou nutností, protože je potřebuje k uchovnění svého psa, aby mohl mít potomky s průkazem původu (není již nutno u jorkšírských teriérů). Ideální je, když výstavy baví majitele i jeho psa. Vždy to tak ale není, a tak musí majitel svému psovi tento pobyt nějak zpříjemnit - věnovat mu více pozornosti, odměňovat jej více pamlsky nebo si s ním na klidnějším místě pohrát třeba s míčkem. Většina psů nepokládá výstavy za tak důležité jako jejich majitelé, a tak jim nezbývá nic jiného, než to tam nějak přetrpět. Výstavy jsou vhodné i pro ty, kteří se chystají svého psa uchovnit. Pejsek si tam zvykne na velké množství lidí i psů a na to, že ho prohlíží i cizí lidé. Ať jsme se rozhodli k výchově šampióna nebo nám stačí projít jen několik nutných výstav, měl by se náš pes naučit se slušně chovat v areálu výstavy i ve výstavním kruhu. Ideální je, pokud celý trénink můžeme sjednotit a zkoušet třeba na kynologickém cvičišti mezi ostatními psy a lidmi, kteří nahrazují rušnou výstavní atmosféru.

Navykání psa na prohlídku

Výcvik začínáme prohlídkou pejska na známém a klidném místě - v kotci, na dvoře nebo na zahradě. U štěňat a temperamentních jedinců je vhodné začít po vydatné procházce, nemusíme pak s nimi tolik zápasit. Nejdříve zkontrolujeme tetování v uchu (pokud ho tam má). Potom mu odhrneme pysky - tímto se kontroluje skus. Následuje otevření tlamy - jako když rozhodčí kontroluje úplnost chrupu. Pejsek se zpravidla těmto úkonům usilovně brání. Přístup proto musí být důsledný, ale ne hrubý. Pokud budeme denně trénovat, pejsek si rychle zvykne - zvlášť, když ho odměníme pamlskem (pochvala je samozřejmostí). Později můžeme přidat prohlídku celého těla. Pohladíme psa po hřbetě, po končetinách, případně mu postupně zvedáme tlapky. To proto, že hmatovou prohlídku celého těla dělají někteří rozhodčí u dlouhosrstých a silně osrstěných plemen, aby si ověřili stavbu těla. Když se nevycvičený pejsek s tímto na výstavě poprvé setká, může reagovat velmi nečekaně. Psa (samce) pak musíme naučit, aby přiměřeně snesl kontrolu varlat. U trpasličích a malých plemen všechny tyto úkony trénujeme na dostatečně velkém stole, který musí být pevný a povrch nesmí klouzat. Až tyto prohlídky pejsek spolehlivě zvládá, přizveme si na pomoc kamaráda "pejskaře", který bude dělat "rozhodčího" a všechny tyto úkony na pejskovi zopakuje. Ideální je, pokud můžeme pozvat méně známého kamaráda, kterého pes již považuje za "cizího".

Výcvik psa v pohybu

Na procházkách si někde najdeme klidné místo, kde budeme trénovat pohyb ve výstavním kruhu. Může to být místo v parku, hřiště, volné parkoviště nebo i naše zahrada. Psa tam učíme běhat klusem v kruhu, případně do trojúhelníku nebo v přímce (tedy od rozhodčího a zpět). Vedeme ho po levé straně tak, aby šel uvnitř kruhu. Trénujeme hlavně souhru se psem v tomto rychlém pohybu. Pes musí běžet lehce, radostně, nesmí nás vláčet (což se zejména projeví, když má v kruhu na výstavě před sebou konkurenta). Nesmí se otáčet, radostně skákat, natož napadat psy nebo rozhodčího. Všechny tyto projevy musíme důsledně potlačovat povelem "fuj" nebo "nesmíš" a trhnutím vodítka. Záleží na síle osobnosti psa. Potom pokračujeme opět v pohybu, můžeme použít povel "k noze", "jdeme", "pěkně" a podobně. Když se pejskovi do klusu nechce a táhneme ho za sebou jako hříšnou duši, musíme ho tiše, ale radostně povzbuzovat a následně chválit. Případně mu ukážeme jeho oblíbenou hračku. To vše probíhá samozřejmě v klusu. Při pohybu se vodí pejsek na tzv. výstavním vodítku.

Nácvik výstavního postoje

Před nácvikem pejska přiměřeně unavíme - třeba nácvikem pohybu v kruhu. Jakmile je náš pes náležitě vyběhaný, přivedeme ho doprostřed pomyslného kruhu a budeme cvičit výstavní postoj. Pes musí stát klidně, být pozorný, hlavu pěkně zdviženou. Při tom si vypomůžeme pamlskem nebo pískající hračkou. Hrudní končetiny jsou rovnoběžné. U pánevních končetin by měla být jedna z nich nakročená nebo obě rovnoběžné (záleží na zvyklostech daného plemene). Některá plemena se vystavují "volně" - pes musí umět zůstat stát před rozhodčím v předpisovém postoji bez zásahu majitele (i toto vyžaduje předchozí výcvik, aby pes pochopil, jak má tento postoj vypadat). Jsou však i plemena, která se přímo před rozhodčím do výstavního postoje upravují - "staví" (majitel při předvádění pejska přidržuje). Jorkšírský teriér patří k plemenům, která se vystavují na podstavci. Tento podstavec je obvykle pošitý červenou látkou (červená barva je typická pro toto plemeno). Pejsek na podstavci stojí, přičemž je majitelem přidržován výstavním vodítkem v oblasti krku a druhou rukou se mu drží ocásek ve vzpřímené pozici. Při postoji by měl pejsek mít rovná záda. Výstavní postoj je nutné trénovat denně v různém prostředí i bez předchozího pohybu v kruhu.

Práce rozhodčího
Co obnáší práce rozhodčího.

Rozhodčí – posuzovatel je pověřen nadřízenými orgány a má také pro tuto funkci odpovídající zkoušky. Měl by to být dlouholetý aktivní chovatel psů s průkazem původu, alespoň pět let. Jeho úkolem je posoudit předvedené psy, někdy i více plemen. Mezi jeho další náplň patří i zorganizování průběhu posuzování ve výstavním kruhu.

Posuzováním se rozumí porovnávání skutečnosti, tedy vzhledu předvedeného psa s požadavky jeho standardu. To, jak dalece se liší vzhled psa od jeho standardu, zhodnotí výsledná známka od rozhodčího, což v některých případech může být i sporné.

výborná – takovou je ohodnocen pes, který se nejvíce přibližuje svým vzhledem standardu. Musí výt typickým představitelem svého plemene ve výborné kondici. Může mít i drobné nedostatky, ale jeho přednosti musí převažovat. Jeho povaha má být vyrovnaná.

velmi dobrá – toto ocenění dostane pes, který má typické vlastnosti plemene, je v dobré kondici, ale má i drobné vady. Hrubé vady mu už rozhodčí nepromine.

dobrá – tento jedinec má sice znaky svého plemene, ale i zjevné hrubší vady.

dostatečná – tento pes má znaky svého plemene, ale již jen vzdáleně se blíží ideálu.

• Jedinec s vadami, které jsou ve standardu uvedeny jako vylučující nebo u něj byl proveden operativní zákrok k odstranění vrozené vady exteriéru, je vyloučen z posuzování.


Standard by měl rozhodčí znát zpaměti. U méně často vystavovaných plemen by si je měl před výstavou oživit. Aby se mu třeba nestalo, že kontroluje počet zubů u plemene, které to nemá v požadavcích standardu.

Každý rozhodčí má svůj systém v posuzování, ale většina se jich řídí již zaběhnutým postupem. Začíná celkovým vzhledem a dojmem. Pak postupně hodnotí jednotlivé části těla předvedeného psa. Od hlavy (typ skusu, počet zubů, postavení uší, barva oka…), přes trup (hloubka hrudníku, délka beder, nasazení a nesení ocasu…), až po končetiny. Některá plemena s upravovanou nebo dlouhou hustou srstí si může hmatem prověřit, jakou mají například sílu kostry nebo osvalení. U psů samců zkontroluje úplnost varlat. Většinou na závěr zhodnotí pohyb předvedeného jedince v požadovaném směru. Hodnocení rozhodčího zaznamenává do výstavního posudku zapisovatel. Posudek s výstavním oceněním a případným zápisem do průkazu původu pak předá vystavovateli. Rozhodčí takto posoudí všechny psy a feny ve svých třídách. Na závěr vybere nejlepšího jedince plemene ze všech určených tříd. Toto se opakuje několikrát, protože zpravidla v jeden den posuzuje více plemen. Na závěr celé výstavy pak rozhodčí vyberou ze všech předvedených plemen nejkrásnějšího psa výstavy, nejlepší pár nebo nejlepší chovatelskou skupinu.

I když se to nezdá, je funkce rozhodčího psychicky i fyzicky náročná, vždyť musí spravedlivě posoudit několik desítek psů, celý den se bez odpočinku pohybovat v kruhu za každého počasí a navíc někdy i čelit nespokojeným vystavovatelům.

Jak se hodnotí exteriér psa na výstavě?
Jakou můžete dostat známku od rozhodčího popř. titul.

U jorkšírských teriérů se nepožaduje žádná z pracovních zkoušek, proto se omezuji pouze na výstavní tituly.

Vítěz třídy - zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, otevřené, pracovní, mezitřídě, vítězů a veteránů a to pouze na výstavách oblastních a krajských. Na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní je výbornému 1 zadáváno v tomu určených třídách čekatelství šampionátu (ve třídě mladých CAJC, ve třídě otevřené, pracovní, mezitřídě, třídě vítězů šampiónů CAC)

Nejhezčí veterán - pes nebo fena z konkurence vítězů tříd veteránů

Oblastní vítěz - zadává se na oblastní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Krajský vítěz - zadává se na krajské výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Klubový vítěz - podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu, zpravidla se zadává nejlepšímu jedinci psovi i feně - z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Vítěz speciální výstavy - zadává se nejlepšímu jedinci psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Národní vítěz - zadává se na národní výstavě nejlepšímu jedinci psovi i feně - z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

BOB = Vítěz plemene - nezadává se na oblastních a krajských výstavách. Na klubových, speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence všech CAJC, výborných 1 z tříd veteránů a podle typu výstavy z klubových, speciálních a národních vítězů psů i fen. Na mezinárodní výstavě postupují do soutěže o BOB všichni CAJC, výborní 1 z tříd veteránů + pes i fena CACIB. Pokud se jedná o národní výstavu bez zadávání titulu národní vítěz, postupují do soutěže o BOB všichni CAJC + všichni CAC a výborní 1 z tříd veteránů

Čekatelství

CAJC - čekatelství šampionátu mladých - může být zadáno výbornému 1 (psovi i feně) ve třídě mladých. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

CAC - čekatelství českého šampionátu krásy - může být zadáno výbornému 1 (psovi i feně) ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů - šampiónů. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

Res. CAC - může být zadáno výbornému 2 (psovi i feně) ve třídě, kde byl zadán CAC. Zadává se ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů - šampiónů na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

CACIB - čekatelství mezinárodního šampionátu krásy - může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, šampiónů

Res. CACIB - může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci (psovi i feně). Do této soutěže postupují: výborný 2 res. CAC ze třídy, z které byl navržen CACIB a výborný 1 CAC z ostatních tříd

Šampionem se může stát jedinec, který byl 3x oceněn titulem CACIB nebo CAC, udělenými dvěma různými rozhodčími v rozmezí minimálně 12 měsíců mezi prvním a posledním certifikátem. Tyto tituly je možné získat v jakékoli členské zemi FCI (Fédération Cynologique Internationale - mezinárodní kynologický svaz, vrcholný orgán světové kynologie).

Kromě těchto titulů je každý pejsek a fenka na výstavě ohodnocen podle svého exteriéru charakteristikou výborný, velmi dobrý, nadějný a velmi nadějný (u štěňátek), dobrý příp. dostatečný.

Podmínky pro přiznání titulu
Co je třeba k tomu, aby se pejsek stal šampionem. Čtěte v následujícím článku.

   K získání některého z titulů potřebujete nasbírat určité množství CAJCů, CACů nebo CACIBů. Tato čekatelství se zadávají na národních, mezinárodních, klubových a speciálních výstavách jedincům, kteří jsou v jednotlivých třídách (mladých - CAJC, mezitřída, otevřená a šampionů - CAC, CACIB) oceněni jako výborný 1. Udělení čekatelství však není nárokové.

Podmínky pro udělení titulu český Junioršampion

 Pro udělení tohoto titule je třeba získat nejméně od dvou rozhodčích 3x CAJC, nebo 2x CAJC a 1x CAC (CAC musí být udělen do 24 měsíců věku a nemůže být použit pro udělení titulu Šampion ČR).

Podmínky pro udělení titulu Šampion ČR

 Pro udělení tohoto titule je třeba získat 4x CAC. CACe musíte získat nejméně od dvou rozhodčích ve dvou výstavních sezónách. Nejméně 2 CACe musíte získat na mezinárodní výstavě.

Podmínky pro udělení titulu Interšampion

 Pro udělení tohoto titule je třeba získat 4x CACIB. Ty musíte získat nejméně od tří rozhodčích ve třech státech. Mezi prvním a posledním musí být rozmezí nejméně rok a den. Podmínky pro udělení titulu Klubový šampion Podmínky pro udělení tohoto titule stanovuje vždy klub.

Podmínky pro udělení titulu Klubový šampion

 Podmínky pro udělení tohoto titulu stanovuje vždy klub.

                                      zdroj- yorkie.cz

Začíná výstavní sezóna aneb Na výstavě

Na rozdíl od diváků nemusí stát vystavovatelé dlouhé fronty u pokladen ani u vstupu na výstaviště. U zvláštního vchodu pro vystavovatele se prokážeme očkovacím průkazem psa a vstupním listem, který nám přišel poštou po zaplacení výstavního poplatku. Po veterinární kontrole dostaneme nadepsaný posudkový list, diplom, katalog a čísla, která raději hned připneme sobě i psovi – tomu nejlépe na horní konec vodítka, aby ho nerušilo. Z propozic by mělo být předem jasné, jak dlouho trvá přejímka psů a kdy začíná posuzování, někdy obsahují předběžně i jména posuzovatelů.


Ve vstupním listu nebo až v katalogu je uvedeno číslo kruhu, ve kterém se bude předvádět naše plemeno. Na větších výstavách, kde je víc kruhů, jsou vyvěšeny orientační plánky a případně i orientační časový rozvrh. Začínající vystavovatele možná překvapí, že kruh může být umístěn jak venku, tak v hale. Psy může stresovat hluk v halách tak, že nebudou schopni se předvést.
U našeho výstavního kruhu zaujmeme výhodnou pozici, odkud budeme vidět na vystavované psy a uslyšíme vyvolávání čísel, případně i komentáře rozhodčího. Jestliže psa musíme doupravit, zjistíme si, kam můžeme postavit stůl. Dáme psovi napít a necháme ho odpočinout, a pokud je ještě časová rezerva, můžeme ho krátce vyvenčit. Termíny zjistíme u vstupu do kruhu, kde bývá tabule s rozpisem plemen a někdy i s harmonogramem.

V (jednom) kole

Těsně před tím, než nás zavolají do kruhu, musíme psa rozhýbat. Projdeme se s ním, vyzkoušíme pár povelů a povzbudíme pamlskem, abychom ho motivovali, ale současně stále sledujeme, co se děje v kruhu. Harmonogram se někdy velmi rychle posune, když se nedostaví hned několik psů. Když je vyhlášena naše třída a všechna čísla, nastoupíme do kruhu. U zapisovacího stolu předáme průkaz původu, diplom a posudkový list a pak se zařadíme k ostatním podle pořadového čísla.
I když má každý posuzovatel svůj postup, většina začíná kontrolou skusu, úplnosti chrupu, tetovacího čísla apod. Psa jsme jistě natrénovali, aby tyto úkony zvládl bez protestů.
Rozhodčí dál hodnotí pohyb všech psů. Psa-začátečníka můžeme podle potřeby buď tiše povzbuzovat, nebo uklidňovat. Pes musí klusat lehce a ve správném rytmu, my jeho pohyb vedeme na délku lokte, sledujeme ho a lehce korigujeme. Např. pokud je příliš blízko, klušeme víc ke kraji kruhu. Jen málo vystavovatelů si může dovolit nechat psa klusat na volno. Správné vodítko musíme vybírat uvážlivě, ostatně už pro výcvik je důležité, aby si pes s každým spojoval jinou činnost. Samonavíjecí je dobré do parku, postroj ruší pohled na psa. Speciální výstavní vodítka nemají psa udržet, ale jemně naznačovat, co od psa chceme.
Pak rozhodčí většinou vyhlásí pořadí a zadá známky. Pokud se nám známka nelíbí, můžeme v této fázi ještě odstoupit bez posouzení.
Následuje posuzování psů jednotlivě. Psa před rozhodčím uvedeme do správného postoje, malá plemena na stole. Pes musí stát v klidu a přitom být pozorný.
Znovu také budeme psa předvádět v pohybu a to tam i zpět nebo do trojúhelníku.
Rozhodčí si po posouzení všech psů může ještě jednou nechat předvést všechny v pohybu a pak určí pořadí a případně vítěze.
Při odchodu z kruhu nám vrátí průkaz původu, posudkový list, diplom s oceněním a stužku či kokardu, jejíž barva odpovídá zadané známce, ocenění nebo získanému titulu.
Ve třídě dorostu značí žlutá stužka ocenění "velmi nadějný" a bílá "nadějný", v ostatních třídách, tj. ve třídě mladých, otevřené, pracovní, vítězů, šampionů a veteránů značí modrá barva "výborný", červená "velmi dobrý", zelená "dobrý" a fialová "dostatečný".


 

Vítězové…

První vítězství neznamená, že je po výstavě. Je možné, že se do kruhu budeme muset ještě několikrát vrátit, abychom bojovali o další tituly. Na větších výstavách navíc ještě po posuzování probíhají další soutěže, např. mladý vystavovatel, nejkrásnější pár nebo soutěž chovatelských skupin. Pokud máme šanci a ambice získat i titul nejkrásnějšího psa celé skupiny i celé výstavy, musíme zůstat až dokonce výstavy, což jsou podmínky, které jsme pravděpodobně potvrdili vlastním podpisem už na přihlášce.

…a poražení

Pokud náš pes na této výstavě zmíněné ambice nenaplnil, máme několik možností.
Jsme přesvědčeni, že rozhodčí psa nedocenil – na příští výstavě se zkusíme přihlásit k jinému.
Pes byl zařazen do jiné třídy a byl tak poručen výstavní řád – podáme proti posudku protest.
Pes nebyl přes své kvality úspěšný, protože jsme podcenili jeho kondici a úpravu – příště zvolíme termín, kdy bude pes skutečně ve formě, a jeho srst necháme ošetřit skutečnými odborníky.
Pes nebyl přes své kvality, vynikající kondici a skvělou úpravu úspěšný, protože nezvládl základní úkony nutné pro vystavování – nezbývá, než trénovat předvádění zubů, chození v kruhu i přivykání hluku.
Máme psa výstavního typu, ale rozhodčí zjistil vadu skusu nebo chrupu – některé chyby mohly být odhaleny už u chovatele a další při bonitaci. Nebo jsme se u chovatele neinformovali, zda se právě tento pes hodí pro výstavy, přestože je např. po pracovní linii vynikající. Až se budeme chtít s dalším psem věnovat výstavám, vyplatí se dopředu zadávat štěně z výstavní linie.
Pes má všechny předpoklady vítězit, ale není ještě "hotový" – někteří jedinci i v rámci jednoho plemene prostě dospívají později. Možná ještě do správných proporcí doroste.
Pes zdravotně nesnáší cestování – asi jsme podcenili přípravu na dlouhé jízdy autem nebo jiným dopravním prostředkem a pes se po cestování očividně necítí dobře.
Pes psychicky špatně nese přítomnost cizích lidí a psů a výstavy ho prostě "nebaví" – když se pes i na páté výstavě chová jako na první, nechává se kdečím a kdekým rozptylovat a při předvádění je už unavený, můžeme na výstavy zapomenout.
Těžko snášíme výstavy my, zejména pokud náš pes neuspěje: dlouhé čekání, nepříjemné počasí, domnělá či skutečná arogance některých vystavovatelů nebo výtky rozhodčích – málokterý pes uspěje hned na první výstavě. Oprávněnost výroků rozhodčího si můžeme ověřit hned na příští výstavě, až se náš pes dostane do rukou někomu jinému. A pokud je náš pes skutečně dobrý, jak jsme si ověřili už na svodu nebo bonitaci, byla by škoda nechat jeho kvality "ladem".

Možná se najdou takoví chovatelé, kteří prahli po výstavním psovi, a když se ukázalo, že takové ambice jejich pes nenaplní, předají ho někomu, komu to vadit nebude. Příště si budou muset pořídit odrostlejší štěně s vyměněnými zuby nebo dospělého či dokonce uchovněného vítěze. Ostatní pejskaři, kteří si pořizují svá štěňata i proto, aby zažili jejich nejroztomilejší období, vychovali si je k obrazu svému a aby byli se svými psy co nejdéle, si raději přikoupí dalšího, snad nadějnějšího budoucího šampióna.

Ať už jsme se stali vítězi, nebo poraženými, na každé výstavě můžeme získat spoustu nových zkušeností i přátel. Tak hodně štěstí.

                                                       zdroj.Planeta zvířat

Psi a výstavy


 

Cesta za šampionáty

Jakmile po několika výstavách začátečník zapadne mezi bandu pejskařů, dřív nebo později ho zláká výzva splnit první šampionát, pokud na to pes má jen trochu vhodné předpoklady. Zpočátku jsme nadšení z každé známky Výborný, pak z vítězství ve třídě, následně z úspěchu mezi psy či fenami, z prvenství v plemeni a laťka se stále vzdaluje a stoupá. Výstavy jsou zajímavé v tom, že je stále o co soutěžit. Různé typy výstav, různé tituly, různá konkurence. Pro mnoho lidí je to lákavá vidina. Podmínky šampionátů jednotlivých zemí i šampionát FCI jsou obvykle sestaveny tak, aby se majitel se psem na výstavu několikrát vrátil. V průměru čtyřikrát v rozpětí nejméně jednoho roku. Tak se prověřuje stálost kvalit a kondice výstavního jedince. Jsou šampionáty, které se dají splnit rychle na dvě čekatelství, jiné trvají déle než rok a vítězství je třeba i šest. Zkušenější vystavovatelé už pro nadějná štěňata plánují, jaké tituly a kde by mohla splnit, a u starších jedinců počítají, kolik času jim ten který šampionát zabere. Nezbytné je zjistit si podmínky jednotlivých zemí a způsob, jaký je možné titul šampiona získat. Internet je dnes všemocným pomocníkem a e-mail rychlou formou dorozumívání.

Jak se plní šampionát?

Probereme si nyní možnosti, jak se dopracovat k šampionátu. Za základní vezmeme podmínky v naší zemi a jako alternativu zmíníme některé zahraniční řády pro zadávání titulu šampion. V zásadě se v členských zemích zadává šampionát dané země dospělých, šampionát mladých, tzv. junior šampion, někdy i grand šampiona a veterán šampion. V Maďarsku se lze setkat i s titulem Show šampion.
CAJC - čekatelství šampionátu krásy mladých, u nás čekatelství českého junior šampiona. CAJC může být zadán výbornému 1 - psovi i feně - ve třídě mladých. Zadává se na klubových, speciálních, národních a mezinárodních výstavách. Na výstavách nižšího typu, oblastních a krajských, se nezadává! V zahraničí mnohdy obdobu tohoto titulu nemají, ale zadávají různě znějící tituly pro jedince s oceněním Výborný 1 ve třídě mladých. Např. HPJ v Maďarsku, Prvak razreda mladich ve Slovinsku, Zwycezca mlodziezy v Polsku, Prvak mladih v Chorvatsku, Jugendsbester v Rakousku, Jg. CAC v Německu atd. V zásadě se všude uděluje vítěznému jedinci ve třídě mladých psů a fen. Na zadané čekatelství CAJC (nebo na jinak pojmenované vítězství ve třídě mladých, pokud se nezadává přímo CAJC) bývají navázány další prestižní tituly udělované v této věkové kategorii: Světový vítěz mladých, Evropský vítěz mladých (či jiný sekční vítěz mladých), Evropský vítěz mladých VDH atd.
CAC - čekatelství českého šampionátu krásy
CAC může být na výstavách v Čechách zadán výbornému 1 - psovi i feně - ve třídě: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů nebo šampionů. Zadává se na klubových, speciálních, národních a mezinárodních výstavách. Opět ho nelze získat na výstavách nižšího typu jako jsou oblastní a krajské! V zahraničí jsou na stejné úrovni tituly např. CWC v Polsku, CAC-VDH v Německu, CAC Slo ve Slovinsku atd. Pozor, v některých zemích nemusí být CAC zadáván v každé třídě! Záleží na podmínkách stanovených pro splnění šampionátu dané země. Někde se CAC nezadává jen ve třídě šampionů, ale v ostatních třídách ano, jinde soutěží všechny třídy o jediný CAC pro psa a jediný pro fenu.


 

Reservní CAC 

Titul může být v Čechách zadán výbornému 2 - psovi i feně - pokud byl výbornému 1 zadán CAC. Res. CAC se zadává ve třídách: mezitřída, otevřená, pracovní, vítězů nebo šampiónů. Zadává se na klubových, speciálních, národních a mezinárodních výstavách. Jsou země, kde se res. CAC vůbec nezadává (např. Polsko) a jiné, kde naopak součet několika res. CAC může nahradit platný CAC (např. Slovensko).
Oba tituly, CAC i res. CAC, lze zadat i jedinci, který již titul šampiona získal. V tom případě platné čekatelství CAC obvykle přechází na jedince, kterému byl zadán res. CAC.

Grand šampion

Podmínky tohoto šampionátu si určují jednotlivé členské země FCI, ale v zásadě platí, že pro jeho splnění platí pouze čekatelství CAC získaná výhradně ve třídě šampionů. Jejich počet bývá obvykle stanoven na tři.

Veterán šampion

Pro splnění šampionátu jsou nutná buď několikerá vítězství ve třídě veteránů nebo určený počet čekatelství Veterán CAC (Vet. CAC). Je zřejmé, že se titul týká pouze jedinců soutěžících v daní třídě a splňujících věk veterána.

Mezinárodní šampionát krásy

Mezinárodní kynologická organizace FCI stanovuje podmínky pro zadávání mezinárodně uznávaného a de facto nejvyššího možného šampionátu, jehož čekatelství je nezbytné získat v nejméně třech různých zemích.
CACIB - čekatelství mezinárodního šampionátu krásy FCI
Tento titul navrhuje rozhodčí pouze na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborný 1 (CAC) ze tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní a šampionů.

Reservní CACIB 

Navrhuje jej rozhodčí pouze na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci - psovi i feně. Do této soutěže postupuje výborný 2 (res. CAC) ze třídy, z které byl navržen CACIB a v soutěži pokračují i výborní 1 (CAC) z ostatních tříd. Na zadané čekatelství CACIB bývají navázány další prestižní a čestné tituly: Světový vítěz, Sekční vítěz (např. Evropský vítěz), Mediterran winner, Central-East Europe winner, Bundessieger, Evropský vítěz VDH, vítězové zemí (např. Vítěz Rumunska), zemských celků (vítěz Badenska-Würtenberska...), vítězové měst (např. Vítěz Berlína, Aradu, San Marina...)... Všichni pořadatelé se snaží přilákat vystavovatele právě na svou akci prostřednictvím zajímavě vymyšlených výstavních titulů.
V každé třídě, u nás mimo třídy štěňat, je rozhodčí povinen stanovit pořadí prvních čtyř jedinců. Stanovuje se pořadí ve třídě, nikoliv ve známce, a to z jedinců oceněných známkou výborný a velmi dobrý (může se tedy stát, že pořadí je určeno např. následovně: V1, CAC; V2; VD 3; D4). Žádný z uváděných titulů není nárokový, to znamená, že ho rozhodčí nemusí zadat, i když zadá psovi ocenění výborný 1.


 

O co se dá v zahraničí někdy soutěžit?

Best baby nebo Baby BOB - bývá zadán psovi nebo feně v konkurenci velmi nadějných 1 ve třídě štěňat a určuje se tak nejlepší štěně postupující do finálové soutěže o Nejlepší štěně, buď v dané skupině FCI, nebo v rámci výstavního dne se všemi skupinami FCI dohromady. Přesná definice soutěže záleží na znění propozic výstavy.
Best puppy nebo Puppy BOB - bývá zadán psovi nebo feně v konkurenci velmi nadějných 1 ve třídě dorostu a určuje se tak nejlepší dorostenec, postupující do finálové soutěže o Nejlepší dorost buď ve skupině FCI, nebo pro skupiny FCI společně nebo v rámci výstavního dne. Přesná definice soutěže záleží na znění propozic výstavy.
Best junior nebo Junior BOB - bývá zadán psovi nebo feně v konkurenci Výborných 1 (případně CAJC) a určuje se tak nejlepší mladý jedinec, postupující do finálové soutěže o Nejlepšího mladého jedince buď ve skupině FCI nebo o BOD či BIS junior.
Best veteran nebo Veteran BOB - bývá zadán psovi nebo feně v konkurenci Výborných 1 ze tříd veteránů a určuje se tak nejlepší veterán plemene, postupující do finálové soutěže o Nejlepšího veterána dne či veteran BIS.
                                               zdroj.Planeta zvířat


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

porod a stenatka

(Zanetka, 12. 12. 2008 13:13)

Mam Yorksira, vcera zacal porod. Po vcerejsku, kdy malem fenka zamrela by jsme uz nechteli stenatka. Kazdy si mysli, jak to nic neni, ze se nemuze nic stat. Nakonec ze tri stenatek prezilo prvni narozeny. Druhy se narodilo se strevama ven a muselo se nechat utratit, tretimu se nechtelo ven. Fenka dostala 3 injekce na stahy, ale nic nepomohlo, musela podstoupit cisarak. Pak taky zemrelo, jelikoz fence praskla voda, ale stene v ni zustalo. Takova byla nase zkusenost, fenka ma 4 roky, mame ji rok, jeji puvodni chovatelka nam rekla, ze rodi dobre, mela uz 2x stenatka.

Výstavy

(www.ruskytoy.websnadno.cz, 6. 12. 2007 19:51)

Chtěla bych se přidat k Pavle a pochválit vyčerpávající informace o výstavách a super stránku.
Hodně úspěchů
Šárka

Výstava

(Pavla, 23. 11. 2007 14:13)

Máte nádherné stránky. Nejvíce se mi líbil Váš podrobný popis ohledně vystavování psů. Sice nemám yorkšíra (máme bígla), ale konečně jsem našla jak by to mělo na výstavách vypadat, jak by měl být připraven pejsek, atd. Jsem začátečník a tak jsem konečně našla něco, co mi trochu přiblíží atmosféru na výstavách. Moc děkuji Pavla